2020-08-10     Bianki, Borysa, Wawrzyńca     "Natura Ludzka nie jest maszyną, lecz drzewem, które rośnie i rozwija się zgodnie z dążeniem sił wewnętrznych, które czynią ją żywą istotą" - John Stuart Mill    
Strona główna -> Dla Ucznia i Rodzica -> Biblioteka i czytelnictwo -> Materiały -> KSIĄŻKI NAGRADZANE I POLECANE PRZEZ ORGANIZACJE PROPAGUJĄCE CZYTELNICTWO WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY

Znalezione obrazy dla zapytania konkurs im. astrid lindgren
Nagroda im. Astrid Lindgren

„Celem Konkursu im. Astrid Lindgren jest wyznaczanie wysokich standardów literatury dla dzieci i młodzieży oraz wzbogacanie oferty dla młodych czytelników. Zapraszamy polskich autorów do tworzenia książek pisanych piękną polszczyzną, poruszających ciekawe i ważne tematy, wskazujących właściwe wzorce zachowań, a przy tym bardzo atrakcyjnych dla współczesnego młodego odbiorcy.

Konkurs im. A. Lindgren jest organizowany przez Fundację ABCXXI wieku od 2006 roku.
W dotychczasowych czterech jego edycjach wzięło udział ponad 2000 osób, nagrodzono
i wydano ok. 40 znakomitych książek. Konkurs zyskał wysoką rangę w środowisku pisarzy, wydawców oraz wśród odbiorców (dzieci i młodzieży, rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy). Prace nagrodzone w Konkursie często stają się też laureatkami innych konkursów. Niektóre z książek-laureatek doczekały się tłumaczeń na inne języki i zdobywają międzynarodową publiczność.

 

 

 

Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren
na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży

Podkreślone tytuły nie są dostępne w naszej bibliotece:

I Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren(kwiecień 2007)
Renata Piątkowska - Na wszystko jest sposób 
Barbara Stępniak-Wilk - Tulisia 
Agata Widzowska-Pasiak - Dreptak i pępek świata 
Ida Pierelotkin - Ala Betka 
Anna Onichimowska - Dzień czekolady 
Wanda Witter - Fotografia nieba 
Barbara Kosmowska - Pozłacana rybka 
Ewa Grętkiewicz - Dostaliśmy po dziecku 
Beata Wróblewska - Jabłko Apolejki
 

II Konkurs im. A. Lindgren(czerwiec 2010)

W kategorii 0-6 lat:
• Nie przyznano I nagrody 
• II nagroda dla książki "Misiostwo świata" Grzegorza Janusza 
• III nagroda dla książki "Biuro zagubionych zabawek" Iwony Czarkowskiej
oraz 
• Wyróżnienie dla książki "Misiek, co Ty opowiadasz?" Katarzyny Majgier 
• Wyróżnienie dla książki "Przygody królewny Florentynki" Katarzyny Ziemnickiej

W kategorii 6-10 lat:
• I nagroda dla książki "Masło przygodowe" Barbary Stenki 
• II nagroda dla książki "Lenka, Fryderyk i podróże" Olgi Masiuk 
• III nagroda dla książki "Pamiętnik grzecznego psa" K.Terechowicz i W. Cesarza
• Wyróżnienie dla książki "Łopianowe pole" Katarzyny Ryrych

W kategorii 10-14 lat:
Przyznano dwie pierwsze nagrody ex aequo.
• I nagroda "Czarny Młyn" Marcina Szczygielskiego 
• I nagroda "Wyspa mojej siostry" Katarzyny Ryrych 
• II nagroda dla książki "Ela-Sanela" Katarzyny Pranić 
• III nagroda dla książki "A niech to czykolada!" Pawła Beręsewicza

 

III Konkurs im. A. Lindgren(marzec 2013)

W kategorii 0-6 lat:
II miejsce: „Opowieść o błękitnym psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci” - Beata Majchrzak
III miejsce: „Kosmiczni odkrywcy - Franio i jego babcia” -  Grażyna Bąkiewicz

W kategorii 6-10:
I miejsce: „O Stevenie Howkingu, czarnej dziurze i Myszach Podpodłogowych” - Katarzyna Ryrych
II miejsce: „Klub latających ciotek” -  Rafał Witek
III miejsce: „Noskawery” -  Paweł Beręsewicz

W kategorii 10-14:
I miejsce oraz Grand Prix Konkursu: „Arka czasu” -  Marcin Szczygielski
II miejsce: „Ani słowa o Zosi” Zuzanna Orlińska
III miejsce: „Sezon na zielone kasztany” Barbara Kosmowska

IV Konkurs im. A. Lindgren(marzec 2016)

W kategorii0-6:
I nagroda: nie przyznano
II nagroda: „Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm” - Łukasz Olszacki
III nagroda: „Wielka wyprawa pirata Nata” - Katarzyna Ziemnicka                

W kategorii 6-10:
I nagroda: „Niedokończony eliksir nieśmiertelności” -  Katarzyna Majgier                 
II nagroda: „Koniec świata nr 13” - Katarzyna Ryrych
III nagroda: „Hebanowe serce” - Renata Piątkowska
Wyróżnienie:  „Baba Blaga” - Joanna Wachowiak   
Tytuł zauważony:„Fontanna bez dna” - Barbara Stenka

W kategorii 10-14:
I nagroda: „Teatr niewidzialnych dzieci” - Marcin Szczygielski  
II nagroda: „Opta” - Joanna Jagiełło
III nagroda: „Szary” - Monika Błądek

Wyróżnienia: „16.10 do Bergamo” - Piotr Rowicki
                      „Obronić królową” - Barbara Kosmowska 
Tytuł zauważony: „ Jasne dni, ciemne dni”- Katarzyna Ryrych   

Wyróżnienie specjalne„Timburu” -  Mateusz Świstak   

 

V Konkurs im. A. Lindgren( 2018/2019)

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania ibby
Międzynarodowa Izba ds. Książek dla MłodychIBBY

 

IBBY (International Board on Books for Young People) – międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Siedzibą organizacji jest Bazylea w Szwajcarii.

Organizacja została założona w Zurychu w 1953. Obecnie składa się z 76 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Polska sekcja istnieje od 1973 r.

IBBY zobowiązała się do przestrzegania Konwencji o Prawach Dziecka, która m.in. przyznaje dzieciom prawo do kształcenia i dostępu do informacji.
Dzięki staraniom IBBY uchwała ta zawiera też apel do wszystkich narodów, aby wspierać produkcję i dystrybucję książek dla dzieci. U podstaw IBBY jest bowiem wiara, że książki mogą budować porozumienie między ludźmi i wzmacniać pokój.
Celem IBBY jest:

·                   integracja różnych środowisk związanych z książką dla młodego czytelnika;

·                   wspieranie rozwoju książki dla dzieci i młodzieży, popieranie i promocja książki wartościowej pod względem literackim, plastycznym i edytorskim;

·                   przyczynianie się do rozwoju literatury dla młodych, jak i wiedzy o tej literaturze, o jej współczesności i historii;

·                   promocja w kraju i na świecie wartościowej artystycznie książki dla młodych.

 

 

NAGRODA POLSKIEJ SEKCJI IBYY
 (Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych)


Podkreślone tytuły nie są dostępne w naszej bibliotece:

KSIĄŻKA ROKU: NAGRODZENI PISARZE

2017

Katarzyna Ryrych – nagroda literacka za książkę dla dzieci Łopianowe pole,

Marcin Szczygielski – nagroda literacka za książkę dla młodzieży Serce Neftydy

Wyróżnienia literackie

Marta Guśniowska – za książkę A niech to gęś kopnie,

Zuzanna Orlińska – za książkę Biały Teatr panny Nehemias,

Piotr Rowicki – za książkę 16.10 do Bergamo,

Katarzyna Ryrych – za książkę Jasne dni, ciemne dni,

Małgorzata Strękowska-Zaremba – za książkę Dom nie z tej ziemi,

Agnieszka Wolny-Hamkało – za książkę Nikt nas nie upomni,

2016

Marcin Szczygielski Klątwa dziewiątych urodzin (nagroda literacka za książkę dla dzieci)

Joanna Fabicka Rutka (nagroda literacka za książkę dla młodzieży)

Wyróżnienia literackie

Grażyna Bąkiewicz Mówcie mi Bezprym

Jarosław Mikołajewski Wędrówka Nabu

Anna Onichimowska  Prawie się nie boję…

Dorota Suwalska Czarne jeziora

Marcin Szczygielski Teatr Niewidzialnych Dzieci


Nominacje literackie

Liliana Bardijewska: Kot Karima i obrazki

Justyna Bednarek: Pięć sprytnych kun

Paweł Beręsewicz: Więcej niż klub

Joanna Jagiełło: Zielone martensy

Roksana Jędrzejewska-Wróbel: Praktyczny pan

Agnieszka Ayşen Kaim: Bahar znaczy Wiosna

Katarzyna Marciniak: Alfabet wśród zwierząt

Katarzyna Ryrych:  Koniec świata nr 13

2015

Agnieszka Suchowierska za książkę dla dzieci Mat i świat

Małgorzata Warda za książkę dla młodzieży 5 sekund do Io

Wyróżnienia literackie

Zofia Beszczyńska:  Królowa ptaków,

Zuzanna Orlińska: Stary Noe,

Danuta Parlak:  Obcy w lesie,

Joanna Rudniańską :  Bajka o wojnie,

Katarzyna Ryrych:  Król,

Dorota Wieczorek:   Strachopolis, 

2014

Dorota Kassjanowicz za książkę dla dzieci Cześć, wilki!

Anna Piwkowska za książkę dla młodzieży Franciszka

Wyróżnienia literackie

Liliana Bardijewska za książkę O czym szumią muszle

Jarosław Mikołajewski za książkę Wiersze z kąpieli

Tomasz Trojanowski za książkę Stroiciel

2013

Malina Prześluga za książkę dla dzieci Ziuzia

Ewa Przybylska za książkę dla młodzieży Most nad Missisipi

Wyróżnienia literackie

Grzegorz Gortat za książkę Ewelina i czarny ptak

Marcin Szczygielski za książkę Arka czasu

2012

Michał Rusinek za książkę dla dzieci Wierszyki domowe

Marcel A. Marcel za książkę dla młodzieżyOro

Wyróżnienia literackie:

Anna Czerwińska-Rydel za książkę dla młodzieży Ciepło – zimno. Zagadka Fahrenheita

Grzegorz Kasdepke za książkę dla dzieci W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko

Magdalena Kozłowska za książkę dla młodzieży Zupa z jeża

Marcin Pałasz za książkę dla dzieci Sposób na Elfa

Marcin Wicha za książkę dla dzieci Klara. Słowo na „Szy”

2011

Joanna Klara Teske za książkę dla dzieci Pies w Krainie Wędrującej Nocy

Zofia Beszczyńska za książkę dla młodzieży Jajko księżyca

Wyróżnienia literackie:

Iwona Chmielewska za książkę dla dzieci Pamiętnik Blumki

Barbara Ciwoniuk za książkę dla młodzieży Musisz to komuś powiedzieć

Jarosław Mikołajewski za książkę dla dzieci Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór

Barbara Stenka za książkę dla dzieci Masło przygodowe

2010

Maria Ewa Letki za książkę dla dzieci Zaczarowane historie

Marcin Szczygielski za książkę dla młodzieży Omega

Wyróżnienia literackie:

Agnieszka Błotnicka za książkę dla młodzieży Kiedy zegar wybije dziesiątą

Adam Jaromir za książkę dla dzieci Zarafa

Grzegorz Kasdepke za książkę dla dzieci Horror! czyli skąd się biorą dzieci

Anna Łacina za książkę dla młodzieży Czynnik miłości

 

2009

Andrzej Maleszka za książkę dla dzieci Magiczne drzewo. Czerwone krzesło

Ewa Nowak za książkę dla młodzieży Bardzo biała wrona

Wyróżnienia literackie:

Zofia Beszczyńska za książkę dla dzieci Lusterko z Futra

Grzegorz Gortat za książkę dla młodzieży Szczury i wilki

Jacek Podsiadło za książkę dla młodzieży Czerwona kartka dla Sprężyny

Małgorzata Strzałkowska za książkę dla dzieci Zielony i Nikt

2008

Romek Pawlak za książkę dla dzieci Miłek z Czarnego Lasu

Małgorzata Gutowska-Adamczyk za książkę dla młodzieży 13. Poprzeczna

Wyróżnienia literackie:

Małgorzata Strękowska-Zaremba za książkę dla dzieci Złodzieje snów

Krystyna Siesicka za powieść dla młodzieży Powiem Julce

2007

Barbara Kosmowska za książkę dla młodzieży Pozłacana rybka

Agnieszka Kuciak za książkę dla dzieci Przygody kota Murmurando

Wyróżnienia literackie:

Joanna Rudniańska za książkę dla młodzieży Kotka Brygidy

Anna Onichimowska za książkę dla młodzieży Dziesięć stron świata

Dorota Suwalska za książkę Bruno i siostry

2006

Beata Ostrowicka za książkę dla dzieci młodszych Ale ja tak chcę!

Liliana Bardijewska za książkę dla dzieci starszych Dom ośmiu tajemnic

Wyróżnienia literackie:

Grzegorz Gortat za Do pierwszej krwi

Małgorzata Strękowska-Zaremba za Bery, gangster i góra kłopotów

Małgorzata Strzałkowska za Plaster Czarownicy i inne baśnie

2005

Rafał Kosik za dwutomową powieść Felix, Net i Nika

Wyróżnienia literackie:

Zofia Beszczyńska za tomik wierszy Z górki na pazurki

Jacek Lelonkiewicz za bajkę Okruszek z Zaczarowanego Lasu

Ewa Grętkiewicz za książkę Szczekająca szczęka Saszy

Anna Onichimowska za powieść Lot Komety

Wyróżnienie specjalne:

Joanna Olech – Czerwony Kapturek

2004

Maciej Wojtyszko za książkę Bromba i filozofia

Wyróżnienia literackie:

Liliana Bardijewska za Moje – nie moje

Grażyna Ruszewska za Leon i kotka, czyli jak rozumieć mowę zegara

Małgorzata Strzałkowska za Gimnastyka dla języka (i Polaka, i Anglika)

2003

Zdzisław Domolewski za powieść Zosia pleciona

Wyróżnienia literackie:

Magda Papuzińska za powieść Wszystko jest możliwe

Małgorzata Strzałkowska za tom wierszy Zielony, żółty, rudy, brązowy!

2002

I nagroda – Grażyna Bąkiewicz za powieść O melba!

II nagroda – Beata Ostrowicka za powieść Świat do góry nogami

III nagroda – Zofia Beszczyńska za opowiadania Bajki o rzeczach i nierzeczach

2001

Liliana Bardijewska za bajkę Zielony Wędrowiec

Anna Onichimowska za opowiadanie Sen, który odszedł

 

2000

Wanda Chotomska za tom Legendy polskie

Barbara Tylicka za leksykon Bohaterowie naszych książek: przewodnik po literaturze dla dzieci i młodzieży

Wyróżnienie literackie:

Marta Fox za cykl Pierwsza miłość

1999

I nagroda – Katarzyna Kotowska za opowiadanie Jeż

II nagroda – Dorota Terakowska za powieść Tam gdzie spadają Anioły

III nagroda – Zofia Beszczyńska za tom wierszy Kot herbaciany

1998

Dorota Terakowska za powieść Samotność Bogów

ks. Janusz Tarnowski za tom gawęd Twój głos o przyrodzie, zwierzętach i środowisku

1997

Edmund Niziurski za powieść Pięć melonów na rękę

Ewa Przybylska za powieść Dzień kolibra

1996

Zbigniew Przyrowski za Encyklopedię przyrody i techniki dla dzieci i rodziców

Wyróżnienie literackie – Alicja Baluch za eseje Pogaduszki do poduszki i Ceremonie literackie

1995

Ewa Nowacka za powieść Emilia z kwiatem lilii leśnej i gawędę Bożęta i my

Wyróżnienia literackie:

Marta Fox za powieść Agaton-Gagaton: jak dobrze być sobą

Beata Ostrowicka za powieści Niezwykłe wakacje i Eliksir przygód

1994

Tomek Tryzna za powieść Panna Nikt

Wyróżnienie literackie :

Hanna Krall za baśń Co się stało z naszą bajką

1993

Krystyna Siesicka za powieść Chwileczkę, Walerio…

1992

Dorota Terakowska za powieść Córka Czarownic

Małgorzata Musierowicz za powieść Noelka

1991

Joanna Rudniańska za powieść Rok smoka

Torill T. Hauger za powieść Czarna śmierć

1990

Joanna Kulmowa za tom wierszy Zgubione światełka

 

 

Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

Corocznie przyznawana nagroda dla polskiego autora za książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną w roku poprzedzającym konkurs. Nagrodę ustanowiły w 1994 roku Fundacja „Książka dla Dziecka” i redakcja kwartalnika „Guliwer”. Od 2004 roku nagrodę przyznaje Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu.
Od 2016 roku w ramach Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oprócz Nagrody Głównej przyznawana jest także Nagroda Czytelników.

Podkreślone tytuły nie są dostępne w naszej bibliotece:

Lista laureatów

1994 – Piotr Wojciechowski – „Bajki żółtego psa”

1995 – Joanna Olech – „Dynastia Miziołków”

1996 – Jerzy Niemczuk – „Przygody Zuzanki”

1997 – Anna Onichimowska – „Dobry potwór nie jest zły”

1998 – Tomasz Trojanowski – „Kocie historie”

1999 – Dorota Gellner – „Dorota Gellner dzieciom”

2000 – Anna Lewkowska – „Dziwne przygody czarnoksiężnika Zenona”

2001 – Marta Tomaszewska – „Tego lata w Burbelkowie”

2002 – Grzegorz Kasdepke – „Kacperiada”

2003 – Małgorzata Strzałkowska – „Wiersze, że aż strach!”

2004 – Małgorzata Strękowska-Zaremba – „Abecelki i duch Bursztynowego Domu”

2005 – Agnieszka Tyszka – „Róże w garażu”

2006 – Beata Wróblewska – „Małgosia z Leśnej Podkowy”

2006 – Małgorzata Strękowska-Zaremba – „Bery, gangster i góra kłopotów”

2007 – Katarzyna Majgier – „Amelka”

2008 – Paweł Beręsewicz – „Ciumkowe historie w tym jedna smutna”

Dodatkowo z okazji jubileuszu 15 edycji Konkursu wręczono statuetkę Super Koziołka Joannie Papuzińskiej za całokształt twórczości.

2009 – Roksana Jędrzejewska-Wróbel – „Florka. Z pamiętnika ryjówki” oraz „Florka. Listy do Józefiny”

2010 – Barbara Gawryluk – „Zuzanka z pistacjowego domu”

2011 – Paweł Beręsewicz – „Tajemnica człowieka z blizną”

2012 – Renata Piątkowska – „Wieloryb”

2013 – Marcin Pałasz – „Sposób na Elfa”

Dodatkowo wręczono statuetkę Super Koziołka Wandzie Chotomskiej za całokształt twórczości.

2014 – Katarzyna Ryrych – „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”

2015 – Rafał Witek – „Zgniłobrody i luneta przeznaczenia”

2016 – Zuzanna Orlińska – „Stary Noe”

 

Nagrodę Czytelników otrzymał Marcin Prokop za książkę „Longin. Tu byłem”.

2017 – Kasia Nawratek – „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”.

Nagrodę Czytelników otrzymał Marcin Szczygielski za książkę „Teatr Niewidzialnych Dzieci”

2018 - Oliwia Bąkowska-,,Wszyscy i ja''

 

 

NAGRODA „DONG”

W latach 1991-2011 Polska Sekcja IBBY organizowała konkurs DONG.

Celem tego konkursu była promocja najbardziej wartościowych książek dla dzieci i młodzieży, ukazujących się na polskim rynku. Jury oceniało zarówno literaturę polską, jak i przekłady, oceniając nie tylko ich walory literackie, plastyczne i merytoryczne, ale również staranność wydania.

W konkursie nagradzani byli wydawcy, a nie autorzy tekstu bądź ilustracji. Nagrodami były statuetki Donga, postaci literackiej wymyślonej przez Edwarda Leara i narysowanej przez Bohdana Butenkę.

Niezależnie od siebie książki oceniały dwa zespoły jurorów: jeden złożony z profesjonalistów (pisarzy, krytyków, redaktorów, grafików i poligrafów), drugi z dzieci – adresatów książek.
Główną nagrodą jury profesjonalnego był Duży Dong, jury dziecięcego – Mały Dong.

LAUREACI NAGRODY „DONGA”

 

2011

Duży Dong – Wydawnictwo Media Rodzina za książkę „Dwa serca anioła” Wojciecha Widłaka z il. Pawła Pawlaka

Mały Dong – Wydawnictwo Egmont za „Trylogię czasu” Kerstin Gier w tłum. Agaty Janiszewskiej

2010

Duży Dong – Instytutu Wydawniczego Latarnik za powieść „Za niebieskimi drzwiami” Marcina Szczygielskiego

Mały Dong – Społeczny Instytut Wydawniczego Znak za „Jaśki” Jean-Philippe Arrou-Vignod z il. Dominique Corbasson w tł. Joanny Schoen

2009

Duży Dong – Wydawnictwo Bajka za książkę „Zielony i Nikt” Małgorzaty Strzałkowskiej z il. Piotra Fąfrowicza

2008

Duży Dong i Mały Dong – Wydawnictwo Nasza Księgarnia za Złodziejkę książek Markusa Zusaka,

 

2007

Duży Dong – Wydawnictwo Znak za „Szukając Alaski” Johna Greena w tł. Anny Sak (dla młodzieży)

Mały Dong – Wydawnictwo POWERGRAPH za „Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności” Rafała Kosika

2006

Duży Dong – Wydawnictwo Znak za „Sztuka nie tylko dla dzieci”

Mały Dong – Wydawnictwo Nasza Księgarnia za „Bery, gangster i góra kłopotów” Małgorzaty Strękowskiej-Zaręby

2005

Duży Dong – Wydawnictwo Kowalska/Stiasny za „Nie każdy umiał się przewrócić” Tona Tellegena

 

2004

Duży Dong – Wydawnictwo MAG za „Wilki w ścianach ” Neila Gaiman z il. DaveMcKeana

Mały Dong – Wydawnictwo Jacek Santorski za „Dziewczyna z pomarańczami” JosteinaGaardera

2003

Duży Dong – Wydawnictwo Muchomor za cenne inicjatywy wydawnicze

Mały Dong – „Niezwykła księga hipnotyzmu Molly Moon: G. Byng

2002

Duży Dong – Wydawnictwo Egmont za „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” Sama McBratneya

Mały Dong – Wydawnictwo Egmont za „Mały domek na drzewie” Mary Osborne

Mały Dong – Wydawnictwo Egmont za „Mali Darlingowie” Sama Llewellyna

Mały Dong – Wydawnictwo MAG za „LonNiedyn” Chiny Mielville`a oraz „Dary Anioła” Cassandry Clare.

2001

Duży Dong – Wydawnictwo „Akapit Press” za „Kalamburkę” Małgorzaty Musierowicz, wieńczącą cykl „Jeżycjada” – autentyczny bestseller ostatnich lat

Mały Dong – Wydawnictwo „Podsiedlik-Raniowski i Spółka” za „Gry i zabawy” Justyny Święcickiej.

2000

Duży Dong – Wydawnictwo „Świat Książki” za książkę Marcina Brykczyńskiego „Ni pies, ni wydra, czyli o wyrażeniach, które pokazują język” z przedmową prof. Jana Miodka, którą zilustowali: Małgorzata Bieńkowska, Zbigniew Kołaczek, Joanna Sedlaczek, Robert Maciej

Mały Dong – wydawnictwo „Świat Książki” za książkę Jeana Pierre Davidtsa „Mały książę odnaleziony”

1999

Duży Dong – „Podsiedlik Raniowski i Spółka” za serię „Sławni Polacy”, proponującą młodym czytelnikom w atrakcyjnej formie spotkania z historią i współczesnością ojczystego kraju.

Mały Dong – dla wydawnictwa „Prószyński i Spółka” za „Piątkę z Zakątka” Krystyny Drzewieckiej.

1998

Duży Dong – „Podsiedlik-Raniowski i Spółka” za edukację patriotyczną młodych Polaków poprzez znakomitą serię „Klucz do ojczyzny”

Mały Dong – „Egmont Polska” za „Dzionek Szalonek i inne przygody Kubusia Puchatka”

1997

Duży Dong – Wydawnictwo „Świat Książki” za „Zabawy plastyczne” Anny Jabłońskiej

Mały Dong – Wydawnictwo „Arkady” za „Naukowy zawrót głowy” Steve’a Parkera

1996

Duży Dong – Wydawnictwo „Jacek Santorski & C.O” za „Przepowiednię Dżokera” J.Gaardera

Mały Dong – Wydawnictwo „Arkady” za album „Stroje”

1995

Duży Dong – WSiP za „Encyklopedię Szkolną – Literatura i nauka o języku” oraz serię „Plays for children”

Mały Dong – I.W. „Nasza Księgarnia” za „Lustro Pana Grymsa” Doroty Terakowskiej

1994

Duży Dong – Wydawnictwo „Arkady” za całokształt oferty

Mały Dong – Wydawnictwa „Rytm” i „Waza” za serię klasyki dziecięcej

1993

Duży Dong – WSiP za zestaw słowników szkolnych, ze szczególnym uwzględnieniem „Geometrii”, inicjującej serię „Słowniczek ucznia”

Mały Dong – Wydawnictwo Łódzkie za książkę „Linnea w ogrodzie Moneta”

1992

Duży Dong – Wydawnictwo „Tenten” za serię „Zwierzęta świata”

Mały Dong – Wydawnictwo Dolnośląskie za „Konika Garbuska”

1991

Duży Dong – I.W.PAX za „Skrzaty” W. Huygena

Mały Dong – I.W.PAX za „Opowieści z Narni”C.S.Lewisa

 

 

W latach 1993-1994 ocenie jury podlegały także czasopisma dziecięce. I tak:

1993

Duży Dong – Wydawnictwo „Kobieta i Mężczyzna” za pismo „Pentliczek”

Mały Dong – Wydawnictwo „Prószyński i Spółka” za cykl przyrodniczych pism o zwierzętach: „Kwak”, „Zwierzaki” i „Zwierzaki-plakat”

1994

Duży Dong – Wydawnictwo „Prószyński i Spółka” za cykl pism o zwierzętach: „Kwak”, „Zwierzaki” i „Zwierzaki-plakat”

Mały Dong – I.W.”Nasza Księgarnia” za czasopismo „Świerszczyk”

 

 

Polecamy książki ze Złotej Listy Fundacji ABC XXI
(Cała Polska Czyta Dzieciom)

„Złota Lista” nie jest ustanowiona raz na zawsze.

Fundacja umieszcza na niej tytuły książek, które w jej odczuciu uczą dzieci czegoś dobrego, pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań – życzliwości, uczciwości, mądrości, odwagi. Jeśli trafiamy na książki, które wydają nam się lepsze od dotychczas zaproponowanych, dokonujemy zmiany. Zachęcamy Państwa do dzielenia się swymi uwagami – m.in. sygnałami, jak dzieci reagują na poszczególne książki, co im się podoba, a co nie wzbudza zainteresowania.

 

KRYTERIA WYBORU KSIĄŻEK DO CZYTANIA DZIECIOM

opracowane przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”

 

  Dobra literatura dla dzieci powinna wspierać zdrowy rozwój dziecka we wszystkich wymiarach: emocjonalnym, poznawczym, intelektualnym, społecznym, kulturalnym i moralnym.
Książki dla dzieci powinny służyć:

- nauce języka i myślenia: przyczynowo - skutkowego, logicznego, krytycznego, abstrakcyjnego,

- rozwijaniu inteligencji emocjonalnej, w tym empatii i poczucia własnej wartości

- poszerzaniu wiedzy

- rozwijaniu umiejętności społecznych  i postaw prospołecznych

- doskonaleniu dobrej komunikacji oraz umiejętności rozwiązywania problemów

- wspieraniu zainteresowań i otwartości na świat

- uwrażliwianiu na piękno słowa

- budowaniu potrzeb kulturalnych

- rozwijaniu poczucia humoru oraz dobrego smaku

- wzmacnianiu prawego charakteru i najlepszych cech dziecka.

 

 

Do głośnego czytania dzieciom warto wybierać książki:

·        skierowane do dziecka, zrozumiałe i ciekawe dla niego;

·        dostosowane do wieku i wrażliwości dziecka, nie wzbudzające lęków i niepokoju;

·        sensowne - o czymś istotnym dla dziecka lub uczące czegoś ważnego;

·        napisane lub tłumaczone poprawnym i pięknym językiem;

·        uczące racjonalnego myślenia;

·        przynoszące rzetelną wiedzę;

·        kształtujące postawę optymizmu i wiary w siebie oraz pozytywne nastawienie do świata

·        rozwijające poczucie humoru, także abstrakcyjnego;

·        rozwijające dobry smak, oferujące rozrywkę na wysokim poziomie;

·        rozwijające wrażliwość estetyczną;

·        niosące przesłanie szacunku wobec dziecka, ludzi, innych istot, zwierząt, przyrody, kraju, uznanych norm społecznych i sprawiedliwego prawa;

·        niosące jednoznaczny i pozytywny przekaz moralny, promujące wzorce właściwych postaw i zachowań,
odcinające się od:
- akceptowanych często postaw nieuczciwości (jak ściąganie, zabieranie cudzych  rzeczy), przemocy jako sposobu rozwiązywania problemów lub przejawu dominacji,  nękania i wyśmiewania innych, cwaniactwa, łamania norm - postaw, które ranią ludzi i przynoszą społeczne straty;

- dyskryminacji i szkodliwych stereotypów związanych z rasą, narodowością, wiekiem,   wiarą, płcią
(np. że dziewczęta nie umieją myśleć, a ich rolą jest podobać się innym,  że chłopcy mają być twardzi
i niewrażliwi, ich niekulturalne i nieodpowiedzialne zachowania są akceptowane „bo są chłopcami” itp.)

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Liczba gości :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska