XXIII ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH W PRZASNYSZU

W dniach od 22 - 24 maja odbył się XXIII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Przasnyszu (jednym z najstarszych miast historycznych na Mazowszu),  którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza. Na tym Zlocie wśród 38 delegacji naszą szkołę reprezentowali Hubert Ptak z kl. VIa,  Ania Sinkiewicz z kl. VIb i p. Anna Oleś.

Uroczyste otwarcie Zlotu odbyło się w hali sportowej SP2. Wśród zaproszonych gości byli m. in.  wnuk Henryka Sienkiewicza - Pan Juliusz Sienkiewicz, Pani Anna Dziewanowska – prawnuczka pisarza, Pan Maciej Cybulski - dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Anna i Antoni Cybulscy (inicjatorzy Zlotów i autorzy wielu  książek o Sienkiewiczu) oraz Pan Tomasz Mędrzak - odtwórca roli Stasia Tarkowskiego i Pani Monika Rosca odtwórczyni roli Nel Rawlison  w pierwszej ekranizacji powieści „W pustyni i w puszczy”. Pięknym akcentem tego spotkania po zakończeniu części oficjalnej, były występy uczniów prezentujących swoje talenty aktorskie,  muzyczne, taneczne i sportowe.

Na drugi dzień w Opinogórze, oddalonej kilka kilometrów od Przasnysza, po zakończeniu zwiedzenia Muzeum Romantyzmu (mieszczącym się w dawnym zespole pałacowym Krasińskich) odbyło się spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem - językoznawcą. Następnie Monika Rosca, która jest znaną pianistką i Paweł  Rok- wiolonczelista zagrali dla wszystkich zebranych koncert muzyki klasycznej.

Po południu zlotowicze w strojach średniowiecznych wzięli udział w Pochodzie  inaugurującym III Jarmark Staropolski. W ramach tego jarmarku były warsztaty rzemiosła artystycznego, przejazd dwukonną bryczką wokół rynku przasnyskiego, strzelanie z łuku, bicie monet, I turniej przeciągania liny i wiele innych atrakcji. Następnie uczniowie mieli wybór albo skorzystać z atrakcji parku linowego GIBON, albo pojechać na lotnisko i obejrzeć modele samolotów. To jeszcze nie koniec atrakcji na ten dzień. 0 godz. 20.00 w ramach Nocy Muzeów w przasnyskim ratuszu można było obejrzeć stare komputery, wysłuchać koncertu zespołu muzycznego i obejrzeć wystawę znaczków z okresu II wojny światowej.

Ostatni dzień Zlotu to udział we mszy św. w kościele parafialnym - najstarszym zabytku Przasnysza. Po niej w Rostkowie odbyło się jeszcze zwiedzanie sanktuarium diecezjalnego Św. Stanisława Kostki, a dwie godziny przed wyjazdem do Szczawnicy umożliwiono nam zwiedzenie Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, które znajduje się w basztach zamku książąt mazowieckich.

Kontynuowanie tradycji spotkań Braci Sienkiewiczowskiej, wymiana doświadczeń, współpraca szkół i nauczycieli, pogłębianie wiedzy o patronie, poznawanie miejsc związanych z pisarzem, poznawanie nowych regionów kraju szkól i miejscowości organizatorów Zlotów to główne cele, które przyświecają organizowaniu Zlotów.

Dziękujemy pani dyrektor Sabinie Olszak, wszystkim nauczycielom
i pracownikom szkoły nr 2 w Przasnyszu za ciepłe przyjęcie i niezwykle serdeczną gościnność.

Anna Oleś, Ania i Hubert

Autor: AO, AS, HP
Komentarze (1):Dodaj komentarz
Pozdrowienia z Puław
Piękne zdjęcia, cudowne przeżycia i wspomnienia.Pozdrawiam serdecznie.
10.06.2015 10:26
Anna Daniszewska