Ciągle pod wrażeniem XXIV Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich

W tym roku Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich odbywał się w Oblęgorku w dniach 20 - 22 maja. Na uroczystość tę udała się delegacja naszej szkoły w składzie: Dyrektor Szkoły - Paweł Sypek, Bożena Nowak (vice) i dwoje uczniów - Aleksandra Zachwieja i Jakub Cabała.

W piątek po przyjeździe do Kielc i zakwaterowaniu w miejscowej bursie udaliśmy się na promenadę, gdzie wzięliśmy udział w pochodzie wszystkich uczestników Zlotu. Ponieważ uczestnicy przemarszu mieli być przebrani w stroje związane z twórczością Henryka Sienkiewicza, dlatego my wystąpiliśmy w stroju szlachcica (nawiązanie do Trylogii) i góralki z Sabałowej Bajki. Z uroczystym orszakiem udaliśmy się do Kieleckiego Centrum Kultury, gdzie odbyło się przepiękne przedstawienie przygotowane przez uczniów, absolwentów i nauczycieli szkół w Oblęgorku. Wspaniała atmosfera, cudowne śpiewy i tańce, popisy orkiestry strażackiej sprawiły, że zapomniało się o rzeczywistości… odległości dzielącej nas od domu… Dodatkową atrakcją był wywiad z Danielem Olbrychskim i Janem Nowickim odtwórcami postaci z Trylogii w filmowych adaptacjach tych dzieł.

Następnego dnia po pysznym śniadaniu udaliśmy się do miejscowości Chełmce, gdzie po Mszy świętej złożyliśmy kwiaty na grobowcu rodziny Henryka Sienkiewicza. Następnie wzięliśmy udział w festynie przygotowanym przez uczniów i pracowników Zespołu Placówek Oświatowych w Oblęgorku oraz mieszkańców Oblęgorka i sąsiednich miejscowości. Podczas festynu ogłoszono wyniki konkursów zlotowych i wręczono nagrody, w tym dla Aleksandry Zachwiei za konkurs literacki i Kingi Moskalik za konkurs plastyczny. Mieliśmy również okazję zwiedzić muzeum pisarza mieszczące się w pięknym pałacyku podarowanym Henrykowi Sienkiewiczowi przez naród polski (ze składek społeczeństwa) w 1900 roku dla uczczenia jubileuszu obchodów 25 – lecia jego twórczości. Na balkonie pałacyku odegrano dla nas wesołą, frywolną sztukę, o której napisanie „nie posądzilibyśmy” pisarza. W ogrodach muzeum braliśmy udział w grach i zabawach edukacyjnych.

Trzeciego dnia udaliśmy się do Podzamcza, gdzie zwiedziliśmy willę w stylu włoskim z pięknymi ogrodami i Centrum Nauki Leonarda da Vinci (to takie mini Centrum Kopernika). W tej Akademii Edukacji Kreatywnej korzystaliśmy z niezwykłych eksponatów , badaliśmy funkcjonowanie naszego organizmu oraz przeprowadzaliśmy ciekawe badania naukowe.

Po tych wyczerpujących (jednak!) atrakcjach wróciliśmy do domu. Ten wyjątkowy wyjazd na pewno pozostanie w naszej pamięci.

Autorzy relacji: Aleksandra Zachwieja i Jakub Cabała

Autor: AZ, JC