XXV JUBILEUSZOWY OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH 26-28 MAJA 2017 PUŁAWY - WOLA OKRZEJSKA

Delegacje z 46 szkół z całego kraju wzięły udział w XXV Jubileuszowym Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Puławach i Woli Okrzejskiej. Wśród tych szkół znalazła się również delegacja naszej szkoły.

W piątek, wczesnym rankiem, wyruszyłyśmy do Puław i po ponad sześciogodzinnej podróży dotarłyśmy na miejsce. Po powitaniu przez gospodarzy szkoły nr 11 i smacznym obiedzie ok. godz. 14 –tej odbył się uroczysty przemarsz ulicami Puław na Plac Chopina. Tam uczestników Zlotu powitał Prezydent Miasta, a bezpośrednio po nim, zlotowiczom wykonano pamiątkowe fotografie.  O godz. 16.30 – rozpoczęła się uroczysta Gala w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”, na którą przybyli zaproszeni goście m.in. aktorka Magdalena Zawadzka, reżyser Jerzy Hoffman - artyści związani z twórczością Henryka Sienkiewicza oraz prawnuczka polskiego noblisty Anna Dziewanowska.  Na tym spotkaniu zostały wręczone nagrody laureatom konkursów zlotowych. - W konkursie literackim Adrianna Wiercioch z kl. VIa zajęła I miejsce. Napisała ona opowiadanie na temat: Bohaterowie Sienkiewicza we współczesnym świecie. - W konkursie plastycznym dla klas I-III Oliwia Sułek z kl. IIIa otrzymała pierwszą nagrodę, a Wiktor Salamon z kl. II b - drugą.  Zadaniem uczestników tego konkursu było wykonanie projektu kostiumu dla wybranej postaci z powieści „W pustyni i w puszczy” - W konkursie plastycznym dla klas IV-VI Kinga Moskalik z klasy V b zajęła II miejsce. Zadaniem uczestników tego konkursu było wykonanie pracy – witraża techniką dowolną Treścią pracy mógł być bohater, ulubiony fragment dotyczący przyrody opisanej w książce, czy architektura występująca w opisie. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, na której swoje zdolności taneczne, baletowe, wokalne i aktorskie zaprezentowali uczniowie i nauczyciele puławskiej szkoły. Wieczorem od godz. 20.00 do  22.00 wszyscy uczniowie, biorący udział w Zlocie bawili się na dyskotece w Szkole Podstawowej nr 11. W drugim dniu uczestnicy Zlotu zwiedzali Kazimierz Dolny – Wąwóz Korzeniowy, Cmentarz Żydowski, Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej i Rynek, a potem udali się do Okrzei, gdzie odwiedzili cmentarz, na którym znajduje się grób matki naszego patrona i pomnik „Matka i Syn” oraz wyszli na znajdujący się obok Kopiec Sienkiewicza. Z jego historią zapoznała Zlotowiczów pani Anna Cybulska – żona Antoniego Cybulskiego, zmarłego przed rokiem prekursora zlotów sienkiewiczowskich.  Następnie Zlotowicze udali się do miejsca urodzenia Henryka Sienkiewicza - Woli Okrzejskiej. Tu wszystkich powitał dyrektor muzeum pan Maciej Cybulski, a także władze Łukowa, Krzywdy i Woli Okrzejskiej. Tutaj uczestnicy Zlotu mogli spotkać potomków Henryka Sienkiewicza m.in. Juliusza Sienkiewicza i prawnuczkę Annę Dziewanowską. Następnie wręczono podziękowania szkołom biorącym udział w Zlocie, pamiątkowe certyfikaty i przekazano flagę Zlotu kolejnym organizatorom. Poinformowano, że kolejny Zlot - XXVI odbędzie się za rok w Tczewie. Po zakończeniu części oficjalnej odbył się piknik plenerowy z wieloma atrakcjami: były pokazy bractwa husarskiego, występy artystyczne dzieci szkół sienkiewiczowskich, warsztaty rzemiosła rycerskiego oraz zabawy przy ognisku z pląsami i śpiewem. Od godz. 19.00 mogliśmy zwiedzić w czterech grupach Muzeum Henryka Sienkiewicza, po którym oprowadzał nas gospodarz Maciej Cybulski. Ok. godz. 23. wszyscy Zlotowicze wrócili do Puław. Nazajutrz, o godz. 8.00 odbyła się msza św. w intencji Zlotowiczów, a po niej udałyśmy się w drogę powrotną do Szczawnicy. Zlot obfitował w niezwykłe wydarzenia i spotkania z ciekawymi ludźmi. Był dla nas niezapomnianym przeżyciem, które pozostanie na długo w naszej pamięci. W tym roku naszą szkołę na Zlocie reprezentowały uczennice: Adrianna Wiercioch i Joanna Olszyna pod opieką Anny Oleś.

Autor: AO
Wyswietlen: 1341996