XXVI OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH W TCZEWIE8 -10. 06.2018

W tym roku zlot szkół sienkiewiczowskich odbył się w Tczewie. Wzięło w nim udział 47 szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza. Naszą szkołę reprezentowały na nim dwie uczennice Kinga Moskalik i Oliwia Sułek - laureatki zeszłorocznych, zlotowych konkursów.

Zlot rozpoczął  się w piątek, 8 czerwca, uroczystym przemarszem uczestników ulicami Tczewa, z siedziby gospodarzy tegorocznego zlotu Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych do Centrum Kultury i Sztuki, gdzie barwny korowód został oficjalnie powitany przez przedstawicieli miasta i powiatu. Następnie o godz. 16.00 w CKiS rozpoczęła się uroczysta Gala Inaugurująca tegoroczny Zlot. W trakcie Gali zostali przedstawieni laureaci konkursów – plastycznego i literackiego, a wśród nich uczeń naszej szkoły Marcin  Hrydziuszko,  który zajął II miejsce w konkursie literackim, gratulujemy mu serdecznie.  Uroczystość uświetniły wystąpienia honorowych gości, m.in.  prawnuczki Henryka Sienkiewicza p. Anny Dziewanowskiej i  p. Anny Cybulskiej - żony zmarłego dwa lata temu Antoniego Cybulskiego – inicjatora ogólnopolskich  zlotów  sienkiewiczowskich. Szczególnym gościem była wielka dama polskiego teatru i kina – Pani Ewa Wiśniewska – niezapomniana kniahini Kurcewiczowa w ekranizacji „Ogniem i mieczem”, w reżyserii Jerzego Hofmana z 1999r. Pani Ewa opowiedziała o przygodach na planie filmowym oraz o swej pracy twórczej. Odbyła się też inscenizacja okolicznościowa w wykonaniu uczniów z ZSBiO  w Tczewie.

Podczas sobotniej wycieczki, 9 czerwca, uczestnicy Zlotu zwiedzili Starówkę Gdańską,
a następnie popłynęli  galeonem  pirackim Dragon do Gdyni, gdzie zwiedzili statek Dar Pomorza i Akwarium  morskie.   Wieczorem na terenie ZSBiO odbył się piknik, uświetniony występem Bractwa Rycerskiego z Gniewu - Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej „Apis. Zostały też zasadzone dwa kolejne drzewa w Alei Sienkiewiczowskiej, zlokalizowanej na terenie szkoły. Drzewa o imionach Ligia i Winicjusz zasadziły: prawnuczka Sienkiewicza – p. Anna Dziewanowska oraz p. Anna Cybulska. Zgodnie z tradycją przekazano także uroczyście flagę zlotową organizatorom kolejnego Zlotu, który już za rok odbędzie się w Olecku.

W niedzielę 10 czerwca zakończył się Zlot.  Po całodniowej podróży Kinga i Oliwia, pod opieką p. Anny Oleś i mamy Oliwii p. Lidii Sułek wróciły do Szczawnicy.

Autor: Anna Oleś
Wyswietlen: 1341924